Piec elektryczny do Twojego mieszkania – rodzaje i najważniejsze parametry

Ogrzewanie elektryczne jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Jest ekologiczne, łatwe w obsłudze oraz stosunkowo tanie. W porównaniu do alternatywnych form wytwarzania energii cieplnej piecyki elektryczne posiadają ewidentne zalety – nie musisz składować paliwa, dorzucać do pieca, ani martwić się o dostęp do węgla. 

Piece elektryczne CO jedno-, dwu funkcyjne i akumulacyjne 

Piece CO mogą ogrzewać pomieszczenia poprzez wytwarzanie energii cieplnej. Mogą także podgrzewać wodę w instalacji, którą wykorzystasz w kuchni lub łazience. W pierwszym wypadku mówimy o piecach elektrycznych jednofunkcyjnych. W drugim – o dwufunkcyjnych urządzeniach. Produkty takie oferuje: https://www.bridom.pl/kotly-c.o./kotly-elektryczne-c.o.

Znajdziesz także piece elektryczne akumulacyjne, odznaczające się zwiększoną pojemnością cieplną. Ich funkcjonowanie obejmuje dwa cykle pracy – przetwarzanie energii (w trakcie ładowania) i jej magazynowanie, a także rozładowywanie (czyli oddawanie ciepła do instalacji). Ten typ piecyków jest odpowiednio droższy w zakupie, jednak tańszy w codziennym użytkowaniu. Pozwala dostosować jego pracę do tańszej taryfy elektrycznej. 

Najważniejsze parametry zakupowe 

W trakcie przeglądania sklepowych półek nie można zapomnieć o najważniejszych kryteriach zakupowych. Wydajność to kluczowa sprawa, którą należy dostosować względem ilości osób korzystających z danego lokalu oraz standardu budownictwa. Najczęściej wybór pada na piecyk w przedziale 90-110 W/mkw (w przypadku starszego budownictwa) lub 50-70 W/mkw (w nowoczesnych i dobrze izolowanych budynkach). 

Funkcje sterownicze oraz sposób zarządzania pracą piecyka to kolejna ważna sprawa. Niektóre urządzenia pozwalają połączyć je z pracą innych układów – detektorów ciepła, pogody, czujkami. W ten sposób zredukujesz koszty z tytułu wydatków na ogrzewanie. 

Ponadto wybierany przez Ciebie piecyk powinien posiadać wbudowany detektor ciśnienia wody obecnej w układzie, zawory bezpieczeństwa oraz czujniki wykrywające wystąpienie awarii. Elektryczne piece CO są uważane za najbardziej bezpieczne.

Related Posts