Zastosowanie łożysk liniowych

Łożyska liniowe są wykorzystywane w wielu urządzeniach i układach. Często zasilają maszyny przemysłowe oraz budowlane. Wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba generowania ruchu liniowego – można stosować łożyska liniowe. 

Cechy konstrukcyjne łożysk liniowych 

Łożyska liniowe składają się z kilku głównych elementów. Są to: tuleja zewnętrzna, koszyk tulei zewnętrznej, pierścienie zgarniające oraz obiegi kulkowe. Każdy z tych komponentów bierze udział w pracy łożyska, gwarantując jego dokładne i precyzyjne działanie. Łożyska liniowe są wysoce zintegrowane, co ułatwia ich stosowanie z wałkami o różnej średnicy. 

Zalety wykorzystania łożysk liniowych 

Główną zaletą łożysk liniowych jest ich stosunkowo niska cena, niższa niż zakup trapezowych nakrętek lub innych zamienników. Umożliwiają precyzyjne sterowanie pracą maszyny oraz wysoce dokładne ustawienie wszystkich jej podzespołów. Łożyska liniowe są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja i tempo wykonywanych działań, niezależnie od panujących trudnych warunków pracy. 

Łożyska liniowe polimerowe 

W porównaniu do łożyska tarczowego łożysko liniowe okazuje się być o wiele lżejsze. Jest wykonane z odmian polimerów o wielokrotnie mniejszym ciężarze niż elementy metalowe. Jednocześnie, moduły liniowe gwarantują o wiele cichszą pracę oraz lepsze osiągi. Świetnie radzą sobie z przyspieszeniami, nawet przy prędkości na poziomie 30 metrów na sekundę. Zwykłe łożyska toczne osiągają prędkość zaledwie sześciokrotnie niższą. 

Ponadto, łożyska liniowe wykonywane są w sposób gwarantujący odporność na wpływ brudu, pyłków oraz wilgoci. Nie wymagają nakładania smarów lub innych środków amortyzujących. Zdecydowanie obniża to poziom i tempo zużycia łożysk liniowych.

Related Posts