Jazda na łyżwach, niegdyś wyłączna domena arystokracji i bogaczy, teraz jest zimową rozrywką dla wszystkich. Choć nadal jest dość kosztowna, nie jest już domeną bogaczy – nawet jeśli nie stać Cię na najnowszą modę lub biżuterię, nadal możesz zrobić wiele rzeczy, aby wyglądać stylowo podczas korzystania z tej starożytnej rozrywki.

Łyżwiarstwo zostało wymyślone przez holenderskich odkrywców w IX wieku jako sposób na pokonywanie długich dystansów po zamarzniętych zbiornikach wodnych, chroniąc jednocześnie stopy przed niebezpieczeństwem. Mówi się, że zapożyczyli oni niektóre pomysły od miejscowych tubylców, którzy używali drewnianych ram przywiązanych do stóp, aby ślizgać się po zamarzniętych jeziorach i rzekach. Łyżwy były pierwotnie wykonane z metalowych ram z zaostrzonymi elementami na dole, które służyły do przecinania lodu i były zwykle przymocowane do butów. Zaokrąglone palce miały pomóc w utrzymaniu równowagi i uniknąć obrażeń podczas upadku.

Istnieją obrazy z wczesnych Chin pokazujące ludzi noszących coś, co wydaje się być łyżwami, choć nie jest jasne, czy były one noszone do celów spożywczych, czy nie. Kiedy Marco Polo podróżował przez Azję podczas swojej słynnej podróży z Włoch do Chin w 1271 roku, donosił, że widział ludzi „w piękne dni… chodzących po śniegu… w butach z żelaznym ostrzem w kształcie półksiężyca”. Dowiedz się więcej: desporto.pl

 

Related Posts