Naklejki – można pomyśleć, że wcale nie takie stare, nic bardziej mylnego!

Naklejki historię mają bogatą i różnorodną. Sięga ona czasów starożytnych, kiedy to ludzie używali pieczątek do swoich oficjalnych dokumentów.

 

Około II wieku p.n.e., Rzymianie używali pieczęci woskowych do pieczętowania dokumentów, które możemy rozpatrywać, jako naklejki sprzed wielu dziejów. Pierwszy samoprzylepny znaczek pocztowy został wynaleziony przez Rowlanda Hilla w 1837 roku. Zaproponował on dwucentowy znaczek, który mógł być używany przez wszystkie klasy poczty. Znaczki były drukowane na arkuszach papieru i sprzedawane klientom w arkuszach w urzędach pocztowych. Następnie ludzie wycinali pojedyncze znaczki z tych arkuszy za pomocą nożyczek lub noża przed umieszczeniem ich na kopertach.

 

Na początku lat 1900 ludzie zaczęli używać gumowych etykiet zamiast znaczków, ponieważ były one łatwiejsze w użyciu i tańsze niż metoda tradycyjna. Naklejki były po raz pierwszy dostępne komercyjnie w USA w 1917 r. pod nazwą „Foamies” stworzoną przez amerykańskiego przedsiębiorcę Edwina J. Morgana, który sprzedawał je jako alternatywę dla tradycyjnych etykiet, które wymagały ręcznego wycinania poszczególnych elementów z arkusza.

 

Naklejki były używane do wielu celów, w tym kampanii reklamowych, promocyjnych gadżetów i wiadomości politycznych, ale stały się znane z ich stosowania podczas II wojny światowej, kiedy żołnierze wysyłali je do domu z różnych miejsc na świecie jako symbole swoich podróży.